Розшифровка марок сталі
Розшифровувати марку сталі досить просто, якщо знати якими буквами прийнято позначати ті чи інші хімічні елементи, що входять до складу марки або сплаву. Наприклад, буквою Х - позначається хром, Н нікель, К - кобальт, М - молібден, В - вольфрам, Т - титан, Д - мідь, Г - марганець, С - кремній, Ф - ванадій, Р - бор, А - азот, Б - ніобій, Е - селен, Ц - цирконій, Ю - алюміній, Ч - показує про наявність рідкоземельних металів
Також існують свої позначення для різних типів сталей в залежності від їх складу і призначення. Буквені позначення застосовуються також для вказівки способу розкислення сталі:
- КП - кипляча сталь
- ПС - полуспокойная сталь
- СП - спокійна сталь
Конструкційні сталі звичайної якості нелеговані позначають буквами Ст. (Наприклад, Ст.3; Ст.3кп)
Цифра, що стоїть після букв, умовно позначає процентний вміст вуглецю в сталі (в десятих частках), індекс кп вказує на те, що сталь відноситься до киплячої, тобто неповністю розкислення в печі і містить незначну кількість закису заліза, що обумовлює продовження кипіння стали у виливниці. Відсутність індексу означає, що сталь спокійна.
Конструкційні нелегіровані якісні сталі (наприклад, Ст.10; Сталь 20; Ст.30; Ст.45), позначають двозначним числом, що вказує на середній вміст вуглецю в стали 0,10%; 0,20%; і т.д. Конструкційна низьколегована 09Г2С розшифровується як сталь, вуглецю в якій близько 0,09% і зміст легуючих компонентів марганцю, кремнію та інших, становить в сумі менше 2,5%. Стали 10ХСНД і 15ХСНД відрізняються різницею вуглецю, в таких сталях середній вміст кожного елемента міститься менше 1% відсотка, тому цифри за буквою не ставляться.
Конструкційні леговані сталі, такі як 20Х; 30Х; 40Х позначають буквами і цифрами, в даному випадку марка показує вміст вуглецю і основного легуючого елемента хрому. Цифри після кожної букви позначають приблизний зміст відповідного елемента, однак при утриманні легуючого елемента менше 1,5% цифра після відповідної букви не ставиться.
30ХГСА хромокремнемарганцевая сталь, має велику міцність і підвищеним опором до ударних навантажень. До складу марки входить вуглець 0,30%, крім вуглецю містить марганець, кремній і хром, приблизно в рівних частках по 0,8-1,1% Вміст сірки і фосфору не повинно перевищувати 0,03% для кожного з цих елементів, тому в кінці таких марок ставиться буква А, що свідчить про додаткових показників якості марок, (наприклад, 20ХН4ФА; 38ХН3МА). Також позначаються і конструкційні ресорно-пружинні сталі, такі як 60С2А, 65Г, де перші цифри показують вуглець в сотих частках відсотка. (0,60 і 0,65 відповідно).
Розшифровка сталей конструкційних підшипникових, проводиться так, вони позначаються також як і леговані, маркування починається з букви Ш (наприклад, ШХ4; ШХ15; ШХ15СГ). Цифра 15 говорить про зміст легуючого хрому, приблизна частка якого дорівнює 1,5%, в стали ШХ4 0,4% відповідно. Існує безліч інших марок, докладніше про наявність в них елементів і домішок можна дізнатися в нашому Марочник, для цього достатньо скористатися пошуком.
Якісні сталі - для виробництва парових котлів та посудин високого тиску, позначають як конструкційні нелегіровані стали, з додаванням літери К (наприклад, 20К; 22К).
Ливарні конструкційні сталі позначаються як якісні і леговані, але в кінці найменування ставлять букву Л, (35ХМЛ; 40ХЛ і т.п.). Стали будівельні позначають буквою С і цифрами, відповідними мінімальній межі текучості сталі. Додатково застосовують позначення: Т - термозміцнений прокат, К - підвищена корозійна стійкість, (наприклад, С345Т; С390К і т. П.). Аналогічно літерою Д позначають підвищений вміст міді, (С345Д; С375Д).
Стали інструментальні нелегіровані, ділять на якісні, що позначаються літерою У і цифрою, що вказує середній вміст вуглецю (наприклад, У7; У8; У10) і високоякісні, що позначаються додаткової буквою А в кінці найменування (наприклад, У8А; У10А; У12А) або додаткової буквою Г , що вказує на додаткове збільшення вмісту марганцю (наприклад, У8ГА).
Сталі інструментальні леговані, позначаються також як і конструкційні леговані. Візьмемо таку марку як ХВГ, розшифровка цієї марки показує наявність в ній основних легуючих елементів: Хрома, Вольфрама, Марганця. Ця сталь відрізняється від 9ХВГ, підвищеним вмістом в ній вуглецю, приблизно 1%, тому цифра на початку марки не ставиться.
Сталі швидкорізальні розшифровуються таким чином - такі марки мають букву Р (з цього починається позначення сталі), потім слід цифра, яка вказує середній вміст вольфраму (наприклад, Р18; Р9), потім слідують букви і цифри, що визначають масове вміст елементів. (Наприклад, сталь Р6М5) цифра 5 показує частку молібдену в цій марці. Зміст хрому не вказують, т. К. Воно становить стабільність